Etiket

sanal gerçeklik - TEKİRDAĞ TASARIM.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü

sanal gerçeklik gözlüğü nedir

 

Son zamanların en sık konuşulan teknolojik ürünlerinden biri Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğü. Oyunlarda sanal gerçeklik sağlayan gözlük, kullanıcısını oyunun içerisine dahil ediyor ve yeni nesil eğlence deneyiminin de kapısını aralıyor. Kısa adıyla Rift, Amerikalı girişimci Palmer Luckey önderliğindeki Oculus VR şirketi tarafından ve bilgisayar oyunu piyasasının önderlerinden John Carmack desteğiyle geliştirilmektedir.

2014’ün Mart ayında Facebook, cihazın yapımcısı olan Oculus VR şirketini 400 milyon dolar nakit, 23.1 milyon adedi hisse senedi olacak şekilde toplam 2 milyar dolar ödeme yaparak satın almıştır.

Oculus Rift’in en önemli özelliklerinden biri, daha önceden var olan VR (Sanal Gerçeklik) teknolojilerini bir adım öteye taşıyıp, ucuzlamış donanım fiyatları sayesinde bu teknolojileri son kullanıcının hizmetine sunabilecek olmasıdır. Daha önceden yaygın kullanım için düşünülemeyecek bu tür cihazlar, akıllı telefonlar ve benzeri cihazların oldukça yaygınlaşmasıyla doğru orantılı olarak düşen donanım fiyatları ile birlikte, son kullanıcılar için de erişilebilir olmuştur.

Donanım

Rift, iki adet 7inch’lik LCD displayin insan gözünün görüş açısını taklit eder bir biçimde kafaya takılabilir bir sistemde birleştirilmesinden meydana gelen bir cihaz. Cihazın ağırlığı şu anki donanım özelliklerine göre 370g (kontrol ünitesi hariç). Cihazda kulaklık veya hoparlör bulunmamaktadır, kullanıcılar kendi tercihleri kulaklık kullanmakta özgürdürler.

Cihazda HDMI ve DVI çıkış portları (şu an için) kontrol ünitesinde bulunmaktadır.

Yazılım

Rift ile çalışması için bir yazılımın özel olarak bu cihaza yapılandırılması gerekmektedir. Oculus firması, bunun için bir SDK geliştirmektedir. Gelecekte piyasaya sürülecek pek çok oyunun doğrudan Rift’e uyumlu şekilde piyasaya çıkması beklenmektedir.

Sanal Gerçeklik Nedir?

ahada bu! vr dedikleri sanal gerçeklik

Sanal gerçeklik (Virtual reality), bilgisayarlar ve yazılımlar tarafından simüle edilen ortamlardır. Sanal gerçeklik ortamlarının çoğu bir bilgisayar ekranı aracılığı ile edinilen görsel deneyimlerden ibarettir. Bunla birlikte bazı ortamlar duyma, hareket gibi başka duyularlada etkileşim halindedir. Türkçe karşılığı ‘sanal’ olarak belirlenen ‘virtual’ kelimesi, gerçekte var olmayan kavramlar, olgular ve mekanlar için kullanılır. Bu terimin kökü ‘sanmak’ fiilinden gelmektedir. Dolayısıyla sanal bir kavram gerçek ya da varolan olmadığı halde, gerçeğin karşıtı da; yani sahte ya da yanlış da değildir.

Sanal gerçeklik teknik olarak bireylerin orda olma hissi yaşadığı bilgisayar kaynaklı 3 boyutlu ortamlardır. Kullanıcılar, çeşitli çevre birimleri sayesinde sanal ortamlara dahil olur. Bu esnada gerçeklik ile bağlantısı kopar ve sanal gerçekliğin içinde olma hissini yaşar.

Sanal geçeklik ortamları, kişi üzerinde yarattığı gerçeklik hissiyatının seviyesine göre sınıflandırılır;

Kısmi Katılımlı Ortamlar:  Fiziksel öğeler ve sanal imgelerin birlikte kullanıldığı bu ortamlar, kişiye, gerçek dünya ile ilişkisini tümüyle koparmadan bir gerçeklik hissi yaşatır. Uçuş simülatörlerini buna örnek gösterebiliriz.
CAVE – Tam Katılımlı Ortamlar:  CAVE, “Computer Assisted Virtual Environment / Bilgisayar Destekli Sanal Ortam” anlamındaki kısaltmadır. Bu ortamlarda, tüm duyusal algılara hitap edilir ve tamamen gerçek dünyadan kopar. Cave sistemsel olarak;  duvar ve zemin projeksiyonları, hoparlörler ve algılayıcılardan oluşur. Kasklı ekran (Head-Mounted Display/HMD) ve dermal-dokunsal  algı cihazı (joystick, eldiven) gibi çevre birimleri, katılımcının bu ortam ile etkileşimlerini artırmalarını sağlar.
Ortak (Çoklu) Katılımlı Ortamlar: İsminden de anlaşılacağı üzere bir çok katılımcının birbirleriyle etkileşime girebildiği sanal evrenlerdir.