İç Mekan Mimari Tasarım Modelleme

İç mimari kısaca bir bina ya da yapının iç tasarımını ifade etmektedir. İç mimari tasarım sadece görsellik açısından değil işlevsellik, ekonomik, güvenlik gibi durumları da bünyesinde barındırır. Sonsuz bir bütçe olduğunu varsayarak hareket edilemeyeceğini unutmamak lazım.

İç mimari konusu içerinde asıl anlatmak istediğimiz ve hizmetini verdiğimiz konu, üç boyutlu iç mimari tasarım çalışmalarıdır.

İç mimari tasarım ya da iç mimari dekorasyon olarak ifade edilebilen çalışmalar genel olarak oda, salon, mutfak, banyo, balkon, ofis, mağaza, mobilya gibi dekorasyon çalışmalarını içermektedir.

Teknolojinin hızla ilerlemesi, multimedya alanında etkisini fazlasıyla göstermiştir. Mimari de bu gelişimden en çok etkilenen sektörlerden birisi olmuştur. Günümüzde, gerek proje çizimleri, gerekse bu projelerin sunumlarının hazırlanmasında bilgisayar teknolojilerinden fazlasıyla yararlanılmaktadır.

3D Mimari modellemede amaç; projesi çizilmiş olan yapının, projedeki aslına uygun olarak sunuma hazır hale getirilmesidir. Mimari modelleme sayesinde projeler en ince detaylarına kadar (kapı, pencere, seramik, mutfak, banyo, parke, tavan; peyzaj, yaşam alanları, cephe kaplama vs.) projenin temeli dahi atılmadan hedef kitleye sunulabilir. Bu, tek kare fotograf çıktısı ya da video animasyon şeklinde yapılabilir.

Bu sayede sunum ve pazarlama faaliyetleri en etkin şekilde kullanılır, satışlar hızlandırılır.

3D modellemede, projeyi aslına uygun olarak çizmek yeterli değildir. Yapılan çizimin her haliyle hedef kitleyi etkilemesi gerekmektedir. Bu, alanında uzman, eğitimli tasarımcılar sayesinde mümkün olur. Projede yakalanmak istenen tarzı sunuma ne kadar gerçekçi aktarırsanız o kadar başarılı olacaktır.