Tekirdağ Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal kimlik, pazarlamada (marketing), bir kurumun görünen yüzüne verilen isimdir. Kurumun kendini ifade etme şeklidir.

Tekirdağ Kurumsal Kimlik Tasarımı

Amblem, Logo tasarımından ofis dizaynına, çalışan giyimlerimden araç üstü giydirmeye, antetli kağıttan tabelaya, web sitesinden ambalaj dizaynına tüç ihtiyaçlarınıza tasarımlarımız ile profesyonel çözüm üzeriyoruz.

Çalışmalarımız esnasında; hizmet verdiğiniz sektör ile birlikte hitap ettiğiniz hedef kitleyi dikkate aldığımızdan, firmanızın misyonu ile uyum içinde, iletmek istediğiniz mesaja uygun, firmanız için sempati uyandıracak tasarımlar ile karşınıza çıkmaktayız.

Yaptığımız her işte iddalı olduğumuz gibi profesyonel ekibimiz ile bu konu da bizimle rakiplerinizin bir adım önüne geçebilir, akılda kalıcı olabilirsiniz. Global rekabet ortamında firmalar birlikte çalışacakları partnerlerini seçerken profesyonel, kurumsal firmaları tercih etmektedir. Kurumsal firmalar hizmetlerini bütün olarak sunup, şahıslara değil, bir bütünü oluşturan ekipler ile hizmet vermektedir. Böylece şirketlerin sunduğu hizmetler kesintiye uğramadan devam edebilmektedir.

Biz, tüm bu hizmetleri verirken, baskı süreci takibinide yapmaktayız. Bu hizmetlerimizin dışında, etkileşimli veya masaüstü ortamlardaki reklam, reklam bannerları tasarımları, slogan ve fikir üretme konularında da iddialı ve profesyonel hizmetler sunmaktayız.

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Çalışmanızı yaptırırken, amatör ellere firmanızı teslim etmeyin. Hazır ve bir kaç saatte oluşturulmuş logo ve amblem tasarımı adı altında gerçekleştirilen işlerden kaçının.

Firmanızın ilk izlenimini logonuz oluşturmaktadır. Dolayısı ile Logonuzun hitap ettiğiniz kitleye neler hissettirdiği, kullanılacak renkler, tasarlanan illustrasyon hesaplanarak yapılmalıdır. Unutmayın kurumsal kimliğiniz sizinle tanışma potansiyeli olan yeni müşterilerinize, işinizi ne kadar profesyonel yaptığınızı anlatan ilk yansımanızdır! Size önerimiz, Tüm kurumsalınız için iyi bir bütçe ayırmanızdır.

Bizi diğer ajanslardan farklı yapan özelliğimiz, müşterilerimizin iş konularını, en az onlar kadar iyi anlamak için harcadığımız çabadır. Ancak o zaman işletmeniz ve değerlerinizle eşanlamlı bir kurumsal kimlik siparişine şekil verme sürecine başlayabiliriz. İşinizi, müşterilerinizi ve hedeflerinizi tam olarak anladıktan sonra ihtiyaçlarınızla bire bir örtüşen ve anında etki yaratan çözümlerimiz olacaktır.

Kurumsal Kimlik tasarımı çalışmaları tamamen bittikten sonraki süreç ise marka kimliğinin gözle görülür hale gelmesidir. Kartvizit, katalog, broşür basımı, web sitesinin faal hale getirilmesi, tabela ve diğer dış mekan uygulamalarının gerçekleştirilmesi bu sürecin içerisinde yer alır.

Tekirdağ Kurumsal Kimlik Tasarımı Aşamaları Detayları

1.Firmanın Logosu:

(Firmanın logosu tasarlanırken önemli kriterler vardı. Faaliyet sahası, üretim skalası, maddi gücü vs. önemli etkenlerdir. Logo’nun kaç renk olacağına kadar önceden görüşmeler yapılır. Bir örnek vereyim: Küçük bir firma logosunun çok renkli olmasını istemez. Hem baskı maaliyetleri hem de etkili açısından logolar genelde 2 renk olarak düşünülür. Ama CMYK (4 renkte basılabilecek) rengarenk logolar da mevcuttur. Firma bu tarz bi logo istemişse ona göre yapılır. Logo 3D veya 2D olabilir.

Ya firmanın dediğini yaparsınız, yada yaptığınıza firma yetkililerini ikna edersiniz. Burada pazarlama, halkla ilişkiler vb. konularda da bilgili olmanız gerekir. Yada sadece grafikerseni işi yapar çekilirsiniz, ajansın yetkilisi sizin yerinize görüşmeler yapar.)

Logo’nun CMYK (matbaa için) renk skalası hazırlanır. Logonun renkli ortamlar ve siyah/beyaz (tek renk) ortamlarda kullanım standardı, logonun minimum ve max. kullanım boyutları, logonun yeri (sağ alt/sol alt vs.) hepsi KURUMSAL KİMLİK KLASÖRÜ‘nde açıkça belirtilir. Bu klasör, daha sonra sizin logonuzu kullanmak isteyecek kişiler için referans olacaktır.

ÖRNEK: Bizim logomuz iki renktir. Bayrak kırmızı (%100M + %100Y) + Lacivert (%100C + %100M) şeklinde Trichrome yada Spot olarak %100 bayrak Kırmızı + %100 Lacivert uygun kanallarda basılabilir. A harfi Kırmızı B harfi ve kalan zemin laciverttedir. gibi belirtmelisiniz. Tek renk işlerde 2 renkten oluşan logo A harfi %100, B harfi %30 tramdır. gibi de monochrome renkleri belirtiniz)

Okey alan logo TESCİL işlemine yönlendirilir.

Logo’nun işlerde kullanım örnekleri ve bunların hazırlanması:

2. BASILI İŞLER:

Kartvizit, Antetli kağıt, Zarflar, Sevkiyat Kolileri, Arşiv materyalleri (Klasör, arşiv kolisi vb.) Sürekli form işler (Fatura, irsaliye, makbuzlar vs.), Firma iç haberleşme dökümanları, firma içi formlar, reklam materyalleri (poşetler, dönkart, poster, afiş, pano, broşürler, gerekiyorsa menüler, tebrik kartları, açlış ilanları vs.)… Görüldüğü gibi bu ürünlerin maaliyetleri logonun baskı renk sayısı ile doğrudan alakalıdır.

3. DİJİTAL İŞLER:

Kurumsal Web Sitesi Tasarımı:  Firmanın ihtiyaçlarını karşılayacak ÖZGÜN internet sitesi hazırlanması. Bu internet sitesi firmanın tüm ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmalıdır. Gerekiyorsa “on-line ticaret” modülü de eklenmelidir. Banner tasarımı bu bölümde incelenir. Firmanın renkleri vurgulanır.

Dijital Ortam Tasarımları:

Mail (e-posta) formları (firmanın kurumsal kimliğine uygun şekilde). Otomatik “postanız okundu” formu, e-posta gönderme formu, iç web formları (intranet)

Dijital Platform Reklamları:  Başka sitelere reklam verilecekse o da bu başlıkta incelenebilir. TV Reklamları, Web reklamları, vb. web ihtisas alanı burasıdır. Gerekirse bu bölüm sadece WEB GRAFİKERİ’ne de bırakılabilir.

Dış Mekan Reklamları

Firmanın dış mekan kaplamaları, Araç giydirmeleri, Dış mekan pano reklamları, cam sticker’lar vb. işler

TABELA: Firmanın logosu ve kurumsal kimliğine uygun olarak TABELA tasarımı ve uygulanması, (2 renk degradesiz ve çizim bir logo çok rahat NEON olurken, degrade’li (tram) bir logo için NEON tabela düşünmek anlamsızdır. Print-out giydirme, germe tabelalarda tasarım rahat ve serbesttir. Yine de kurumsal kimlik ön plandadır. Logo sadece harflerden oluşuyorsa Prinç harf dizme, plexi harf kesme işleri de olabilir. Alikobalt kullanılacak ise firmanın renkleri uygun olması sağlanmalıdır.

Mimari ve İç Mekan Kurumsal Yapı

Firmanın logo ve renklerine uygun olarak mobilya tasarımlarının hazırlanması yada mevcut mobilya firmalarından renklere uygun olarak seçilmesi. Firmanın iç mekanının tasarımı: ÖRNEK satış yapan bir firmada kasanın yeri, konumu vb.

PERSONEL KIYAFETLERİ: Gerekli görüldüğü takdirde firmanın personeline uygun kıyafetlerin tasarımı ve imalatı (Bknz. KOÇTAŞ vb. firmalar. Firmanın renkleri ile personel kıyafetlerine dikkat ediniz. Bu tip işleri bütünü KURUMSAL KİMLİK işleri ile ilintilidir.  (Daha burada yazamadığım bir çok uygulama da mevcut. Ama bilmediklerinizle kafanızı karıştırmak istemedim. Bir kurumsal kimlik dosyası gören arkadaşlar ne dediğimi anlayacaklardır. Bir örnek vereyim: Intel’in kurumsal kimlik klasöründe sadece LOGO kullanımı BAŞLI BAŞINA AYRI BİR KLASÖRDÜR.)

Sonuç olarak, KURUMSAL KİMLİK çalışması A’dan Z’ye bir bütündür. Bütün bu hazırlananlar kesinlikle KLASÖR şeklinde hazırlanmalı ve SAKLANMALIDIR. Bu çok önemlidir. Firma ilerde büyürse, FRACHISING vb. projeler için de klasörde yer ayrılmalı, franchising alacak firmalara da bu klasörden verilip buna uygun olarak mekanlarını ve materyellerini hazırlamaları sağlanmalıdır. Kurumsal Kimlik ciddiye alınması gereken BÜYÜK bir çalışmadır. Bazı firmaların yaptığı gibi “bir logo, bir kart, bir fatura= Kurumsal Kimlik” anlayışı hatalıdır ve uygulama böyle yapılmamalıdır. Profesyonel bir uygulama bunu gerektirir.an kimlik kıyafet kimlik site kimlik bloknot kimlik saat kimlik tekirdağ kurumsal kimlik tasarımı tekirdağ kurumsal kimlik tasarımı